Krystyna Gierszewska

 

Krystyna Gierszewska
Prezes Kociewskiego Forum Kobiet, regionalistka

Święta Bożego Narodzenia i sylwestrowa noc już za nami. Nastał czas karnawału.

W okresie tym wybieramy się na karnawałowe bale i wspaniałe zabawy. Przygotowujemy też  przyjęcia we własnym zakresie, we własnym gronie. Spotkania organizowane w towarzystwie znajomych i przyjaciół są świetną okazją do podtrzymywania i zacieśniania kontaktów.
Nieodzownym elementem karnawałowych przyjęć jest muzyka, taniec, picie i jedzenie.

Ziemniaki należą do najbardziej popularnych warzyw wielu kuchni, także kuchni kociewskiej. Na Kociewiu potocznie zwane kartoflami, są łatwe i tanie w uprawie. Sadzi się je od 1 maja,  a zbiór przypada na połowę września. Wykopki, bo tak nazywano ziemniaczane żniwa, to jesienny, dawny zwyczaj i tradycja każdej kociewskiej wsi. Na pole wychodziły całe rodziny nawet z małymi dziećmi, zabierając ze sobą całodzienne wyżywienie. Ziemniaki kopano ręcznie specjalnymi, czterozębnymi chaczkami na krótkim kiju. Każdy zbieracz miał inne zadanie.

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Dla wielu z nas to czas niezwykły, będący dowodem zwycięstwa dobra nad złem, jasności nad ciemnością i życia nad śmiercią. Święta Wielkanocne są bardzo rodzinne i duchowe, w wielu domach mocno przestrzega się zasady, aby spędzić je w gronie najbliższych.

Karnawał dobiega końca.  Tłusty Czwartek zapoczątkował ostatni, najważniejszy i najciekawszy tydzień karnawałowych zabaw, tańców i smażenia słodkich specjałów zwany Zapustami, które trwać będą do północy we wtorek przed Środą Popielcową.

Zarówno Zapusty jak i inne zwyczaje na Kociewiu mają swoje staropolskie źródła, są stałym elementem  życia jego mieszkańców, tworzą  kulturę i tradycje regionu oraz łączą pokolenia.

Święta Bożego Narodzenia, to magiczny czas bycia razem, to magia opleciona zwyczajami, tradycjami i wierzeniami, to magiczna pora, kiedy wszystko się może zdarzyć i kiedy spełniają się życzenia.
Uwielbiam atmosferę tych najpiękniejszych świąt, przygotowuję się na nie przez cały adwent, bowiem  oprócz przeżyć duchowych, pachnącego lasem świerku, białego opłatka, z wielką przyjemnością przygotowuję wigilijny stół wraz z całym bogactwem smaków i zapachów.

We wrześniu 2005 roku w Szymbarku odbyła się V edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo, którego organizatorem m.in. była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.  Razem z koleżankami z gminy Pelplin brałam udział w tym konkursie zgłaszając pięć kociewskich potraw.


 


 


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Strona internetowa opracowana w Stowarzyszeniu "Kociewskie Forum Kobiet". Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.