Felietony

Tu, na Kociewiu oprócz pięknych krajobrazów, wspaniałej architektury, uroczych wzniesień, spokojnych rzek, a także gwary, stroju, haftu, przetrwał również smak, zapach i receptury dawnych potraw, zachowało się  dziedzictwo kulinarne regionu.

Czy istnieje kouchnia kociewska? Czym się charakteryzuje, a także jakie potrawy mozemy nazwać "kociewskimi"? Jakie zwyczaje kojarzą nam się z Regionem?

 

 

Krystyna Gierszewska
Prezes Kociewskiego Forum Kobiet, regionalistka

Ziemniaki należą do najbardziej popularnych warzyw wielu kuchni, także kuchni kociewskiej. Na Kociewiu potocznie zwane kartoflami, są łatwe i tanie w uprawie. Sadzi się je od 1 maja,  a zbiór przypada na połowę września. Wykopki, bo tak nazywano ziemniaczane żniwa, to jesienny, dawny zwyczaj i tradycja każdej kociewskiej wsi. Na pole wychodziły całe rodziny nawet z małymi dziećmi, zabierając ze sobą całodzienne wyżywienie. Ziemniaki kopano ręcznie specjalnymi, czterozębnymi chaczkami na krótkim kiju. Każdy zbieracz miał inne zadanie.

 

Krystyna Gierszewska
Prezes Kociewskiego Forum Kobiet, regionalistka

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Dla wielu z nas to czas niezwykły, będący dowodem zwycięstwa dobra nad złem, jasności nad ciemnością i życia nad śmiercią. Święta Wielkanocne są bardzo rodzinne i duchowe, w wielu domach mocno przestrzega się zasady, aby spędzić je w gronie najbliższych.

 

Maria Pająkowska-Kensik
Profesor Uniwersytetu im. Karola Wielkiego w Bydgoszczy
językoznawca, ekspert dziedzictwa kulturowego Kociewia

Gdyby taki test był, umieściłabym w nim pytanie właśnie o pierniki. Wcześniej jednak trochę wstępu „o jeściu w ogóle”. W rozmaitości jedzenia widzę bogactwo kultury życia, świata. Każdy ma wspomnienia związane z jakąś potrawą lub w ogóle jeściem. Są takie potrawy, na które się czeka i takie, których unikamy.

 

Krystyna Gierszewska
Prezes Kociewskiego Forum Kobiet, regionalistka

Karnawał dobiega końca.  Tłusty Czwartek zapoczątkował ostatni, najważniejszy i najciekawszy tydzień karnawałowych zabaw, tańców i smażenia słodkich specjałów zwany Zapustami, które trwać będą do północy we wtorek przed Środą Popielcową.

Zarówno Zapusty jak i inne zwyczaje na Kociewiu mają swoje staropolskie źródła, są stałym elementem  życia jego mieszkańców, tworzą  kulturę i tradycje regionu oraz łączą pokolenia.

 

Marek Modrzejewski
Samorządowiec, Kierownik Biura LGD Wstega Kociewia

Historia kojarzy się nam głównie  z wielkimi wydarzeniami, które zmieniają życie milionów ludzi, o których czytamy w książkach. Jednakże historia ma też inne oblicze, bliższe naszym ludzkim sprawom. To historia  życia codziennego, kultury materialnej, obyczaju. A jej fragmentem jest historia kuchni polskiej.

 

Krystyna Gierszewska
Prezes Kociewskiego Forum Kobiet, regionalistka

Święta Bożego Narodzenia i sylwestrowa noc już za nami. Nastał czas karnawału.

W okresie tym wybieramy się na karnawałowe bale i wspaniałe zabawy. Przygotowujemy też  przyjęcia we własnym zakresie, we własnym gronie. Spotkania organizowane w towarzystwie znajomych i przyjaciół są świetną okazją do podtrzymywania i zacieśniania kontaktów.
Nieodzownym elementem karnawałowych przyjęć jest muzyka, taniec, picie i jedzenie.

 

Krystyna Gierszewska
Prezes Kociewskiego Forum Kobiet, regionalistka

Święta Bożego Narodzenia, to magiczny czas bycia razem, to magia opleciona zwyczajami, tradycjami i wierzeniami, to magiczna pora, kiedy wszystko się może zdarzyć i kiedy spełniają się życzenia.
Uwielbiam atmosferę tych najpiękniejszych świąt, przygotowuję się na nie przez cały adwent, bowiem  oprócz przeżyć duchowych, pachnącego lasem świerku, białego opłatka, z wielką przyjemnością przygotowuję wigilijny stół wraz z całym bogactwem smaków i zapachów.

 

Artur Michna
Krytyk kulinarny, podróżnik, smakosz i publicysta

Kuchnia kociewska była do niedawna pojęciem niesformalizowanym. Owszem, mieszkańcy ziem między Borami Tucholskimi a Wisłą jadali potrawy, które dziś możemy uznać za regionalne, ale dla nich lokalna kuchnia była częścią dnia codziennego. Swoją kulinarną tradycję pielęgnowali w szerszym kontekście kultywowania tradycji swoich przodków. Dopiero dziś staramy się tę kuchnię zdefiniować i sięgamy do starych przepisów. W większości natrafiamy na prawie zapomniane wspomnienia prostych dań chłopskich, z których niektóre jada się do dziś.

 

Krystyna Gierszewska
Prezes Kociewskiego Forum Kobiet, regionalistka

We wrześniu 2005 roku w Szymbarku odbyła się V edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo, którego organizatorem m.in. była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.  Razem z koleżankami z gminy Pelplin brałam udział w tym konkursie zgłaszając pięć kociewskich potraw.

 

Andrzej Grzyb
Senator RP, literat, regionalista

Niebo w gębie, nabożne życzenie wielu smakoszy i rzesz niepoliczonych zwykłych zjadaczy chleba powszedniego.
Rzesze kucharek, babć, matek, żon, sióstr i kilku kucharzy przez wieki przyrządzały wszelkie specjały ku pokrzepieniu ciała i ducha, a znalazłszy wielosmaczną harmonię, nie tylko utrzymały nas przy życiu, ale kunsztem swym pomnożyły nasze szczęśliwe chwile.


 


 


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Strona internetowa opracowana w Stowarzyszeniu "Kociewskie Forum Kobiet". Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.