Kuchnia, miejsca, zwyczaje...

Kociewie Tczewskie oprócz  bogatej historii, architektury z katedrą pelplińską na czele, pięknych krajobrazów z Doliną Dolnej Wisły ma też swoje bogate i wyjątkowe tradycje kulinarne. Elementem charakterystycznym, swoistym i  własnym jest smak i zapach rodzimych potraw, które od dziesiątków lat przygotowuje się w ten sam sposób.  Potrawy te słyną z prostoty wykonania, z łatwości pozyskania surowca oraz zdrowotnych cech gotowej potrawy. Niepowtarzalny smak i aromat mają np. „Powidła opaleńskie” z Opalenia, „Miody” z gospodarstwa Miodowe Rajskie Pólka, „Ogórki kiszone” z Niziny Walichnowskiej, ciasto „Jabłecznik”  z  Jarmarku Cysterskiego, „Śledzie babci Janki”  z Radostowa, czy „Fefernuski i Grochowinki kociewskie”, które rozsławiły wieś Lignowy Szlacheckie.

Zapraszamy na wyprawę po mapie Kociewia, z akcentem kulinarnym w tle...

 

„W nizinie, położonej na lewym brzegu Wisły od gór przy Ciepłem, poniżej miasta Gniewu, aż do Słońskich Gór, złącza się właścicieli wszystkich zawałowanych nieruchomości, które bez obwałowania przy stanie wody 21 stóp i 5 calów przy peglu na montowskim ostczu, uległyby powodzi, w jeden Związek Wałowy”.
Taki opis płożenia Niziny zawarto  w  statucie Związku Wałowego Niziny Walichnowskiej. Jest to najstarszy statut związku wałowego w byłych Prusach Zachodnich, nadano go w 1854 r.

Lignowy Szlacheckie, to jedna z większych wsi położona w gminie Pelplin (powiat Tczew,  województwo pomorskie). Rozciąga się po obu stronach drogi krajowej nr 91, około 21 km na południe od Tczewa w kierunku Bydgoszczy. Położona jest na wzgórzach, które od wschodniej strony przechodzą w dolinę Dolnej Wisły. Wieś liczy około 750 mieszkańców i leży na obszarze regionu zwanego Kociewiem.

Opalenie to duża wieś kociewska położona 11 km na południe od Gniewu. Posadowiona na nizinie rozciągającej się od brzegu Wisły po porośnięte lasem krawędzie pradolin. Niedaleko Opalenia znajduje się osada Widlice, z której rozciąga się najpiękniejszy widok na Dolinę Wisły.


 


 


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Strona internetowa opracowana w Stowarzyszeniu "Kociewskie Forum Kobiet". Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.