O projekcie...

Projekt „Kociewskie specjały na talerzu i w Internecie - popularyzacja regionalnej kuchni poprzez stworzenie strony internetowej, organizowanie przedsięwzięć edukacyjnych i warsztatowych"

jest realizowany przez

Kociewskie Forum Kobiet

1. Stworzenie strony internetowej poświęconej dziedzictwu kulinarnemu Kociewia. 

Strona jest innowacyjnym pomysłem na promowanie regionu i jego walorów kulinarnych, jest także miejscem wymiany doświadczeń uczestników projektu. Na stronie zamieszczane są dawne receptury przodków:  babć, mam i cioć, które gromadzone są w prywatnych zbiorach gospodyń domowych z terenu Kociewia Tczewskiego oraz zdjęcia gotowych potraw.
Swoją zawartością kociewskich specjałów i miejsc ich wytwarzania stanowi ofertę turystyczną. Jako wizytówka regionalnej kuchni obszaru tożsamego administracyjnie z terenem Powiatu Tczewskiego ma za zadanie  promować walory turystyczne tego fragmentu Kociewia.
Z uwagi, iż istotną częścią współczesnej turystyki jest jej sektor gastronomiczny i okołogastronomiczny (europejskie tematyczne szlaki kulinarne; oferty biur podróży związane z wizytami w winnicach), strona z pewnością przyczyni się do podniesienia atrakcyjności Kociewia Tczewskiego w oczach przyszłego gościa – turysty - klienta.
Efekty te zostaną osiągnięte przez:

 • prezentację dziedzictwa tutejszej kuchni regionalnej 
   
 • przedstawienie zarejestrowanych produktów tradycyjnych jako wizytówki wyjątkowości turystycznej regionu
   
 • prezentację miejsc wytwarzania regionalnych specjałów
   
 • promocję miejscowych lokali gastronomicznych posiadających w karcie tradycyjne dania kociewskie
   
 • powiązanie przedstawianej treści kulinarno-gastronomicznej z opisem słownym oraz fotograficznym innych atrakcji regionalnych: architektonicznych, przyrodniczych itp.  

                                                                     
2. Przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym i warsztatowym poświęconym regionalnym potrawom.

Pierwszym zadaniem był kurs edukacyjny czyli kurs dekorowania potraw. Kurs odbył się w Domu Kultury w Subkowach dnia 27 września br. Ośmiogodzinne zajęcia przeprowadziła firma specjalizująca się w  szkoleniu nowoczesną techniką zwaną carvingiem. Uczestnikami  kursu była  grupa licząca 20 osób.

Kurs podstawowy zawierał następujące zadania do wykonania:

 • Liść z cukinii i ogórka
 • Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni
 • Dwa motywy kwiatowe z papryczki pepperoni
 • Szyszki z marchewki
 • Ptak z cykorii i białej rzodkwi
 • Róża z kalarepy
 • Kwiat tajski w melonie
 • Róża w arbuzie
 • Róża z buraka

Kolejnym działaniem w tej grupie było przeprowadzenie trzech warsztatów kulinarnych w listopadzie i grudniu 2011 r. w Pomyjach, gm. Pelplin. W warsztatach uczestniczy grupa licząca 25 osób.
Warsztaty podzielone zostały na trzy grupy tematyczne. Pierwsze zajęcia  odbyły się dnia 14 listopada br. na temat: „Ciasta i desery”. Po krótkiej prezentacji uczestniczki warsztatów zapoznano ze sposobem wykonywania fefernusków kociewskich, róż marcepanowych, kociewskiego deseru zwanego gryzem i szpajzy czyli leguminy. Każdy uczestnik otrzymał materiały szkoleniowe w postaci przepisów, a następnie przystąpiono do wykonywania poszczególnych potraw. Na końcu uczestniczki warsztatów przystąpiły do degustacji wykonanych przez siebie ciastek i deserów.
Następne warsztaty odbędą się dnia 28 i 29 grudnia 2011 r. na temat: „Potrawy z mięsa” i „Potrawy z ziemniaków i warzyw”.

Kolejnym przedsięwzięciem była organizacja „Powiatowego Przeglądu Stołów Bożonarodzeniowych” w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie. Przegląd odbył się dnia 3 grudnia br. Podczas przeglądu 5 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tczewskiego przystąpiło do konkursu pt. "Regionalne potrawy świąteczne i wigilijne". Były to : KGW z Morzeszczyna gmina Morzeszczyn, z Brzuśc gmina Subkowy, Międzyłęża gmina Pelplin, Szczerbięcina gmina Tczew i Gogolewa gmina Gniew. Do konkursu każde Koło przygotowało jedną potrawę i w dowolny sposób ją zaprezentowało. Oprócz konkursu w programie przeglądu wystąpiły dzieci z Domu Dziecka oraz chór młodzieżowy Deesis ze Szkoły Katolickiej ze Tczewa. Choinkę w koronkowe anioły i bombki udekorowały panie z Kółka Hafciarskiego działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

3.  Uroczyste podsumowanie projektu.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2011 roku w Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie. Podczas imprezy nastąpi uroczysta inauguracja strony internetowej. Przygotowany będzie regionalny poczęstunek oraz wspólna zabawa integracyjna przy muzyce.


 


 


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Strona internetowa opracowana w Stowarzyszeniu "Kociewskie Forum Kobiet". Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.