13 grudnia, 2024

14 edycja Sympozjum kulinarnego przeszła do historii

Wow! Co to był za dzień! Święto kociewskiej kuchni, a w tym roku także śląskiej przeszło do historii.
W wyniku wieloletniej współpracy powiatu tczewskiego z wodzisławskim w sobotnim wydarzeniu  w Subkowach oprócz Kociewiaków brali udział Ślązacy w powiatu wodzisławskiego.
14. „Sypozjum kulinarne – O jeściu na Kociewiu” przyciągnęło do Domu Kultury w Subkowach wielu mieszkańców Kociewia.
A rozpoczęło się od odśpiewania Hymnu Kociewia i powitania gości. Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Na Kociewiu rok cały – Boże Narodzenie”. Dalsza część przebiegała w klimacie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na scenie toczyły się świąteczne pogaduchy pod hasłem „Moczka czy fefernuski”. Magdalena Olszewska-Gibas rozmawiała z kociewską regionalistką Profesor Marią Pająkowską-Kensik i Anitą Syrek – przewodniczącą KGW Czyżowice. Panie dużo mówiły o kociewskich i śląskich tradycjach począwszy od tych związanych z adwentem, poprzez zwyczaj przynoszenia prezentów przez niewidzialnego Mikołaja, po wieczerzę wigilijną z mnogością pielęgnowanych do dziś zwyczajów. Zarówno na Kociewiu jak i na Śląsku wigilię kończą prezenty i podarunki, które na Kociewiu przynosi Gwiazdor, niegdyś odziany w kożuch, a na Śląsku Dzieciątko. A co znaczy zestawienie moczki z fefernuskami? Na Kociewiu moczka to rodzaj sosu, a na Śląsku to wigilijny rarytas – rodzaj bardzo słodkiego deseru ugotowanego z pokruszonego piernika z mnóstwem bakalii, czekolady, masła, miodu  i owocowych kompotów.
Następnie na scenie wystąpił zespół Białogłosy działający w Grodzisku Owidz, a po nim wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego na „Najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową”. w konkursie brali udział uczniowie z klas I-VI szkół podstawowych. Do konkursu wpłynęło 98 prac. Jury w składzie Aleksandra Cymanowska, Justyna Dziel-Pustkowska oraz Marta Rocławska nagrodziło łącznie 12 prac.
W kategorii I-III najwyżej oceniono pracę Kornelii Rogaczewskiej, Nadii Kanieckiej i Inez Mikołajczyk. Przyznano też trzy wyróżnienia: Krystianowi Koszałce, Mai Kwaśniak i Krzysztofowi Wróblewskiemu.
W kategorii IV-VI pierwsze zajęła praca przygotowana przez Annę Zyburę. Drugie miejsce Wojciech Andrzejczak i III miejsce Kinga Wróblewska. Wyróżnienia otrzymali: Magda Malmur, Rozalia Weroniecka Michał Chmielewski.
Podziękowano też za przygotowanie potraw na kociewski i śląski stół. Powędrowały one do młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Tczewa, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego ze Swarożyna, KGW Czyżowice i KRiKGW Śliwiny.
Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, że śląska „pieczka”, to kociewski „brzad” oraz mogli posmakować śląskich tradycyjnych potraw wigilijnych „moczki” i „makówek”. Przy śląskim stole częstowano też kapustą z grzybami w towarzystwie ziemniaków, zupą grzybową i smażonym karpiem, klopsikami rybnymi, śledziami w śmietanie, piernikami przekładanymi marmoladą. Smakowały też śląskie ciasteczka i strucla makowa oraz chleb wg śląskiego przepisu, a pieczonego na Kociewiu w Tczewskim Ekonomiku.
Z kolei na kociewskim stole królowały pierogi z kapustą i grzybami, śledzie po kociewsku, barszcz z uszkami, karp smażony, śledzie z cebulką. Były też nasze tradycyjne fefernuski kociewskie, kompot z brzadu, serniki, kolorowe pierniczki, pierniki przekładane marmoladą, makowce i strucle makowe oraz swojski chleb.
Wydarzenie współfinansowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego
oraz Kociewskie Forum Kobiet i partnerów: Powiat Tczewski, Urząd Gminy Subkowy, Dom Kultury w Subkowach
Patronat Honorowy Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
Patronat Mirosław Murzydło Wójt Gminy Subkowy
Współpraca: Powiat Wodzisławski, ZSE Tczew, ZSCKR Swarożyn, Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie.
Dziękujemy i do zobaczenia za rok na 15 już sympozjum

Aktualności