1 grudnia, 2024

Jedziemy do „Skurpianek”

„Hej Mazury jak wy cudne, gdzie jest taki drugi kraj” – słowa tej pięknej piosenki rozbrzmiewały w siedzibie Klubu Seniora 50+ w Skurpiu, gdzie odbywało się trzecie już spotkanie Skurpianek z Lignowiankami.
Jak już wcześniej pisaliśmy spotkania takie są możliwe dzięki współpracy Gminy Pelplin i Gminy Płośnica z Grupą Polenergia S.A. Odbywają się one za pośrednictwem Pani Magdaleny Głowackiej-Lorek Kierownika ds. ESG.
Pozytywne relacje jakie zawiązały się między tymi klubami ciągle się rozwijają. Tym razem na spotkanie zaprosiła nas Maria Wodzyńska i Skurpianki.  Wczesnym rankiem dnia 16 października 2024 roku razem z Klubem Seniora z Lignów Szlacheckich, którym kieruje Anna Pielecka  udaliśmy się z rewizytą do miejscowości Skurpie.
Spotkanie odbywało się w obecności Janusza Kaczmarka Członka Zarządu Powiatu Działdowskiego, Michała Breskiego Wójta Gminy Płośnica, Beaty Grędzińskiej Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Płośnicy, Magdaleny Głowackiej-Lorek Kierownika ds. ESG Grupy Polenergia S.A., Marcina Krupińskiego Dyrektora Departamentu Budowy Onshore i Pawła Sadowskigo Kirownika Obiektu, Magdaleny Szczur-Brzozowskiej z Gminy Płośnica, a także Ewy Kuniszewskiej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gminie Pelplin.
Po przyjacielskim powitaniu się seniorek, powitaniu przez władze samorządowe, wręczeniu upominków, powitalnej piosence o Skurpiu w wykonaniu gospodarzy oraz kawce i poczęstunku odbyła się prezentacja multimedialna, którą przedstawił pan Marcin Krupiński. W pokazie zaprezentowano farmę wiatrową w Skurpiu, projekt farmy fotowoltaicznej i fascynującą, wirtualną podróż wnętrzem 115 metrowej wieży wiatraka z wyjściem na jego dach i pięknymi widokami okolicy.
Kolejnym punktem programu wyło zwiedzanie zbudowanego przez Krzyżaków w XIV wieku Zamku Krzyżackiego i Muzeum Pogranicza w Działdowie. Mieliśmy też możliwość odwiedzić wyjątkowe miejsce jakim jest Dom Pracy Twórców w Płośnicy. Tam wspaniałą prezentację jego działalności oprócz Dyrektorki Beaty Grędzińskiej opowiedziała i pokazała nam Maja Chylewska, urocza dziewczynka, młoda miłośniczka sztuki, uczestniczka wielu projektów, tańczy, gra w teatrze, lubi tworzyć różne przedmioty w pracowni ceramicznej. Urzekła nas jej odwaga, wiedza, spontaniczna ale rzeczowa opowieść o miejscu, w którym lubi być, spełniać swoje pasje, uczyć się – o Domu Pracy Twórców w Płośnicy.
Oczywiście Skurpianki ugościły nas pysznym obiadem, zupką z kluseczkami, przekąskami i domowym ciastem. Na zakończenie spotkania jeszcze tylko wspólne pamiątkowe zdjęcia, serdeczne uściski i powrót do domu.
Bardzo dziękujemy Grupie Polenergia.
Myślę, że w imieniu Lignowianek i Skurpianek mogę powiedzieć:
POŁĄCZYŁA NAS POLENERGIA!
Serdecznie dziękujemy władzom samorządowym Powiatu Działdowskiego i Gminy Płośnica, Wam drogie Skurpianki i wszystkim, którzy Wam pomogli przygotować takie serdeczne przyjęcie. Dziękujemy też naszej Gminie Pelplin. Dziękujemy naszej prezes Krystynie Gierszewskiej za organizację wyjazdu do Skurpia.
Ogromnie dziękujemy za Waszą gościnność drogie Skurpianki. Jesteśmy wdzięczne za pokazanie nam pięknej okolicy, historii, zabytków i za wszystkie atrakcje, które dla nas przygotowaliście. To był dla nas wyjątkowy dzień, niezapomniane chwile, wzruszające i miłe wspomnienia, cudowne rozmowy. Wasza wieś Skurpie ogrzewana promykami październikowego słońca wyjątkowo nas urzekła. I jeszcze te wędliny z Waszej skurpiowskiej masarni!
Wyjeżdżamy od Was z nową, pozytywną energią, lepszym samopoczuciem, bogatsi o nowe doświadczenia i z nadzieją na kolejne spotkania w przyszłości.
A jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości po co takie spotkania potrzebne są seniorom?
Odpowiadam:
Bo integracja społeczna opóźnia procesy starzenia!

Aktualności