5 lipca, 2023

Mieszkańcy powiatu tczewskiego tworzą nową kociewską publikację kulinarną

Zapraszamy mieszkańców powiatu tczewskiego do wspólnego tworzenia publikacji kulinarnej dotyczącej potraw Bożenarodzeniowych.
Inauguracja powstałej w ten sposób książki odbędzie się dnia 16 grudnia 2023 roku w Domu Kultury w Subkowach podczas XIII Sympozjum Kulinarnego „O jeściu na Kociewiu” organizowanego przez Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet wspólnie z Domem Kultury w Subkowach, Powiatem Tczewskim oraz Gminą Subkowy. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mirosław Murzydło – Wójt Gminy Subkowy.
Wzorem lat ubiegłych chcemy wydać książkę o tematyce kulinarnej, pokazującej bogactwo kociewskiej kuchni oraz prezentującej potrawy na Bożonarodzeniowym stole przy zachowaniu dawnych smaków i zapachów dań wywodzących się z Kociewia. Do tej pory w ramach Sympozjum powstały m.in. „Dawne smaki Kociewia”, „Pory roku na talerzu”, „Sernikowe wariacje po kociewsku”, „Kociewskie słodkości z jabłek”, „Kociewska bania-potrawy wyczarowane z dyni”, „Buraczkowe potrawy na kociewskim stole”. Tradycją kulinarnego święta są także tematyczne wykłady popularno-naukowe, występy artystyczne, warsztaty i pokazy kulinarne połączone z degustacją. Zwyczajem Sympozjum jest zarówno przekazywanie tradycji regionalnych kolejnym pokoleniom zamieszkującym Kociewie, jak i poszukiwanie bardziej nowoczesnych elementów pojawiających się w kociewskiej kuchni. Wydarzenie jest swoistym połączeniem tradycji z nowoczesnymi trendami oraz stanowi element integracji międzypokoleniowej.
Zachęcamy mieszkańców powiatu tczewskiego do współtworzenia ww. publikacji i nadsyłania własnych przepisów kulinarnych lub przepisów odziedziczonych po matkach czy babciach na potrawy Bożonarodzeniowe, które często goszczą na Waszych stołach zarówno podczas Wigilii jak i Świat Bożego Narodzenia wraz ze zdjęciem przygotowanej potrawy.
Warunkiem umieszczenia potrawy w publikacji będzie przesłanie na adres email Pani Krystyny Gierszewskiej:
k-gierszewska@wp.pl. do dnia 31 sierpnia 2023 roku, podając w temacie maila: publikacja – Sympozjum
oraz przesyłając następujące dane :
  • zdjęcie potrawy,
  • przepis na wykonanie potrawy,
  • imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania autora.
Publikacja zostanie wydana przez Gminę Subkowy.
Serdecznie zapraszamy.

Aktualności