5 września, 2022

OLZANKI na Dożynkach Gminy Pelplin w Lignowach Szlacheckich

Podczas Dożynek Gminy Pelplin, które odbyły się dnia 27 sierpnia 2022 roku w Lignowach Szlacheckich wystąpił Zespół Śpiewaczy Olzanki z gminy Gorzyce z powiatu wodzisławskiego.

Ale zanim rozpoczęły się dożynki Zespół koncertował w Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie. Ich żywe i skoczne piosenki i pieśni bardzo podobały się mieszkańcom i pracownikom Domu Pomocy. Były bisy, radość i…. wzruszenia, bowiem jak się okazało jeden z mieszkańców Domu pochodzi z okolic Wodzisławia Śląskiego.

Kolejne, pięknie brzmiące pieśni w wykonaniu Olzanek  rozlegały się już w parafialnym kościele w Lignowach Szlacheckich podczas mszy świętej dożynkowej. Sprawiły one, że atmosfera tego święta była uroczysta i podniosła. Na koniec uroczystości rozległy się gromkie brawa, które w świątyni nie często się zdarzają.

Potem Olzanki wystąpiły jeszcze na scenie, gdzie wykonały pieśni żniwne, ludowe i śląskie.

Następnego dnia Zespół koncertował podczas mszy świętej o godz. 12:00 w pelplińskiej katedrze. Tam również otrzymał gromkie brawa. Mimo tak wielu występów i męczących upałów udało się jeszcze zwiedzić zamek w Gniewie i ogrody biskupie w Pelplinie. Nagrodą było nieoczekiwane spotkanie i krótka rozmowa z księdzem biskupem Diecezji Pelplińskiej Ryszardem Kasyną tuż przed jego rezydencją biskupią.

Z inicjatywą ubogacenia dożynkowych uroczystości do Gminy Pelplin wystąpiła Krystyna Gierszewska prezes naszego stowarzyszenia. Jej wieloletnia współpraca z Olzankami rozpoczęła się od wizyty razem z powiatem tczewskiem  w partnerskim powiecie wodzisławkim. Zespół znad Olzy dwukrotnie odwiedził gminę Pelplin. Po raz pierwszy w grudniu 2017 roku śpiewał piękne kolędy w pelplińskim Domu Kultury podczas Przeglądu Stołów Bożonarodzeniowych, a w roku 2018 podczas Festiwalu Smaków.

Zawsze jest to owocna wymiana doświadczeń Ślązaków i Kociewiaków, z dwóch jakże różnych i jakże odległych regionów Polski. I zawsze są serdeczne gesty, wspomnienia, wzruszenia, przyjaźnie i…. wzajemnie wyczekiwane kolejne spotkania.

 

Aktualności