22 grudnia, 2023

Świątecznie, smakowicie i gwarno w Subkowach

Dnia 16 grudnia 2023 roku po raz kolejny w Subkowach zapachniało wigilią. Tego dnia w Domu Kultury w Subkowach odbywało się XIII Sympozjum Kulinarne – O jeściu na Kociewiu.

Wydarzenie patronatem objął  Mirosław Murzydło Wójt Gminy Subkowy.

Sympozjum ma na celu promocję kuchni kociewskiej, pielęgnowanie regionalnych tradycji związanych z wieczerzą wigilijną i Świętami Bożego Narodzenia.

Po odśpiewaniu hymnu Kociewia w wiklinowym foteliku na scenie zasiadła  Alicja Brzozowska dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Subkowach i zaprezentowała w gwarze kociewską bajkę Bernarda Janowicza „Palcem śmnytany zbierać nie banda”. Następnie prowadząca Magdalena Olszewska-Bigus zaprosiła na scenę zespół Olzanki z Powiatu Wodzisławskiego na Śląsku, który wystąpił  z repertuarem piosenek świątecznych. Kolejnym punktem programu było wspomnienie mieszkanki  Subków Haliny Sielskiej, która przybliżyła wszystkim tradycje bożonarodzeniowe w swoim domu. Prelekcje o „Potrawach na wigilijnym stole” wygłosiła profesor Maria Pająkowska-Kensik, wierna towarzyszka Sympozjum od samego początku.

Po raz kolejny uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać nastrojowych piosenek i pastorałek zespołu Olzanki.

Po ich występie przystąpiono do prezentacji potraw, które najczęściej serwowane są w wielu kociewskich domach podczas wigilii i świąt. Stoły z potrawami zostały przygotowane przez młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Swoje dania zaprezentowały także seniorki z Klubu Seniora w Subkowach i Klubu Senior+ w Lignowach Szlacheckich. Królowały takie potrawy jak: ryba po kociewsku, pierogi z kapustą i grzybami, pstrąg w galarecie, pasztet z karpia i grzybów ze swojskim chlebem, śledzie po kociewsku z farszem z wędzonej makreli, śledzie z cebulką w sosie pomidorowym, śledzie w occie, jaja faszerowane, różnego rodzaju sałatki, krokiety z kapustą i grzybami, klopsiki rybne w galarecie, karp w sosie śmietanowym, zupa grzybowa, makowiec drożdżowy, keks z bakaliami, piernik przekładany marmoladą i pierniczki oraz dekoracyjne domki.

Po prezentacji potraw zaproszono wszystkich obecnych do degustacji, a na scenie ponownie wystąpił zespól ze Śląska.

Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym gościom. Mamy nadzieję, że nasze potrawy wigilijne przypadły Wam do gustu i choć niektóre z nich naszykujecie w swoich domach na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Organizatorzy:

Kociewskie Forum Kobiet

Powiat Tczewski

Gmina Subkowy

Dom Kultury w Subkowach

 

Partnerzy:

Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba z Tczewa

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Swarożynie

Klub Senior+ w Lignowach Szlacheckich

Klub Seniora w Subkowach

Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE

Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia”

PROJEKT WSPÓŁFINANSUJE POWIAT TCZEWSKI

 

 

Olzanki

Aktualności