3 października, 2022

Terenowa Gra Wiejska

Dnia 24 września 2022 roku w Lignowach Szlacheckich w ramach projektu „Historia łączy, uczy, inspiruje” odbyła się Terenowa Gra Wiejska pt. „W poszukiwaniu historii”.

Celem Gry było poznanie  historii, tradycji i zwyczajów wsi i własnego regionu, zachęcenie do aktywnego spędzenia wolnego czasu i rekreacji na świeżym powietrzu, rozwijanie umiejętności orientacji w terenie, stworzenie okazji do bliższego poznania się, aktywizacja społeczności lokalnej w kierunku tworzenia nowej imprezy cyklicznej.

W sobotnie, słoneczne przedpołudnie do świetlicy wiejskiej rowerami i pieszo przybyła lignowska młodzież szkolna, aby sprawdzić swoją wiedzę o historii wsi i nie tylko. Tam poznali zasady Gry, podzielili się na grupy, wylosowali kolejność startu i… wyruszyli w trasę.

Wszystkie punkty – stanowiska Gry oznaczone były kolorowymi balonikami.  Na każdym stanowisku znajdowały się karty z zadaniami, które prezentowane były poszczególnym grupom i zapisywano na nich punkty.

Pierwsze stanowisko znajdowało się przy kościele. Tu na uczestników Gry czekało zadanie pod nazwą „Proboszcz”. Po uważnym wysłuchaniu wprowadzenia należało wymienić nazwiska trzech proboszczów lignowskiej parafii. Za każde poprawne nazwisko proboszcza grupa otrzymywała jeden punkt. Grupa zwana „Brzękusie” podała aż sześć nazwisk i otrzymała sześć punktów.

Następnie trasa Gry biegła w kierunku szkoły, potem Zaparową w kierunku Walichnów. Kolejne stanowisko znajdowało się na boisku piłkarskim. Potem trasa wiodła polną drogą w kierunku bloków. Stoisko z zadaniem nr 7 usytuowane było obok domu sołtysa, a następne przy dębie. Ostatni 10 stanowisko z zadaniem „Zioła” znajdowało się na placu rekreacyjnym przy świetlicy.

Po dotarciu na miejsce ostatniej grupy wszyscy uczestnicy byli bardzo ciekawi kto zdobył najwięcej punktów. Tablica z punktacją była oblegana z wszystkich stron i wszyscy uważnie podliczali punkty. Najwięcej bo 35 punktów zdobyła grupa „Brzękusie” i zajęła I miejsce. Miejsce II i 34 punkty „Wróble”, III miejsce i 31 punktów „Pszczoły”,  IV miejsce i 30 punktów „Żelkomisie” oraz V miejsce i 29 punktów zdobyła grupa „Śpiólkoloty”.

Okazało się, że najtrudniejszym zadaniem było podanie nazwisk proboszczów i nazw dzielnic wsi. I przyznajemy, dzielnice były trudnym zadaniem. Może dla przypomnienia podam ich nazwy: Lindałowo, Zaparowa, Gintrowo, Błażkowo, Rauszowo.

Dziękujemy młodzieży za udział w Grze, za wiedzę i świetną zabawę. Dziękujemy Paniom z miejscowego Klubu Senior+ wolontariuszom za przygotowanie Gry i pracę przy stanowiskach z zadaniami.

Wierzymy, że ten dzień na długo zapadnie w pamięci uczestników Gry i nam również. Warto było poświęcić kilka dni na przygotowania i wspólną zabawę. Żywimy nadzieję, że jak mówi tytuł projektu „Historia łączy, uczy, inspiruje”.

Realizator projektu Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet.

Dofinansowano w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia, ze środków Gminy Pelplin i Banku Spółdzielczego w Tczewie.

                   

 

Aktualności