8 stycznia, 2023

Warsztaty fefernuskowe w ramach zadania „Świeć gwiazdeczko mała świeć”

Pierniczki, które można powiesić na choinkę, pierniki nadziewane w czekoladowej polewie, no i oczywiście nasze lignowskie fefernuski kociewskie już gotowe na nadchodzące święta.

W dniu 14 grudnia 2022 roku w Lignowach Szlacheckich od wczesnych godzin porannych odbywały się warsztaty kulinarne w ramach zadania „Świeć gwiazdeczko mała świeć”. I choć pracy było co nie miara, wszystko poszło sprawnie i w miłej, udzielającej się wszystkim świątecznej atmosferze. Pierniczki z dziurką wyskakiwały z gorącego piekarnika, a małe piernikowe wałeczki szybko zamieniały się w figlarne fefernuski, które po wystudzeniu musiały sobie poleżeć czekając na lukrowanie. W tym czasie pod okiem instruktorki uczestniczki warsztatów przystąpiły do pieczenia pierników w dużych foremkach, które potem były przekładane marmoladą i migdałowym kremem. Te właśnie pierniki wymagały nieco więcej pracy. Przełożone nadzieniami pierniki zostały pokrojone na kształt „keksów”, a każdy „keks” pokryty ze wszystkich stron czekoladą. Interesująca i jednocześnie pracochłonna okazała się dekoracja piernikowych keksów. Każdy dowolnie dekorował wcześniej przygotowanymi przez instruktorkę cukrowymi dekoracjami świątecznymi i kolorowymi posypkami.

Korzenne zapachy rozchodzące się po okolicy zwabiły na warsztaty redaktora Radia RMFFM pana Jakuba, który zainteresowany był sposobem wytwarzania niespotykanych gdzie indziej tyko na Kociewiu fefernusków kociewskich. Pan Jakub nie tylko rozmawiał z obecną na warsztatach mieszkanką Lignów Szlacheckich i autorką wniosku o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych Krystyną Gierszewską, ale mógł jednocześnie zobaczyć proces ich wytwarzania, no i oczywiście posmakować fefernusków gorących prosto z pieca i tych polukrowanych. Audycji o kociewskich fefernuskach można było  posłuchać w Radiu RMFFM dnia 20.12.2022 roku.

Wszystkie wypieki sporządzone były wg dawnych, kociewskich receptur i przeznaczone dla uczestniczek, które choć zmęczone, to chyba jednak zadowolone z wykonanymi przez siebie słodkościami udały się do swoich domów.

Współpraca Klub Senior+. Zadanie sfinansowano ze środków Grupy Polenergia.

Aktualności