14 września, 2022

Warsztaty historyczne i plastyczne

W ramach projektu pt. „Historia łączy, uczy, inspiruje” dnia 26.07.2022 roku do świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich przybyła młodzież i dorośli mieszkańcy wsi. Odbyły się warsztaty historyczne, pt. „Miła wieś Lignowy Szlacheckie”, które prowadził Pan Bogdan Badziong, historyk, regionalista, autor wielu książek w tym o historii Pelplina i okolic. Wszyscy wsłuchiwali się w ciekawą opowieść o pochodzeniu nazwy, historii wsi, grodzisku obronnym, legendach, zabytkach, kolejce wąskotorowej, dawnych właścicielach wsi. Jedna z ciekawostek, którą przywołał Pan Bogdan to postać Maxa Halbe poety niemieckiego urodzonego w Koźlinach, który był kuzynem ówczesnego księdza proboszcza w Lignowach Szlacheckich Jana Wygockiego.

O czym opowiadał ten żyjący w latach 1865-1944 krewniak proboszcza? Kto nie był niech żałuje.

Z pewnością wiedza zdobyta podczas tej swoistej lekcji historii wykorzystana będzie podczas układania zadań do terenowej gry wiejskiej, którą przeprowadzimy w ramach trwającego projektu.

 

W niedzielę 7 sierpnia br. na godz. 14:00 zaprosiliśmy dzieci i młodzież naszej społeczności na warsztaty plastyczne „Herb mojej wsi”. Zadaniem było narysować herb wsi Lignowy Szlacheckie wg własnych obserwacji architektury, krajobrazu, zdobytej wiedzy historycznej oraz zdolności i umiejętności plastycznych.  Za kilka dni komisja dokona oceny i wybrana praca przekazana zostanie sołtysowi do zatwierdzenia  na najbliższe zebranie wiejskie i dalszą legalizację przez Gminę. Wszystkie wykonane prace zostaną zaprezentowane podczas „Wieczoru wspomnień” na zakończenie projektu, a ich autorzy otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Zadanie dofinansowano w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia ze środków Gminy Pelplin i Banku Spółdzielczego w Tczewie.

            

Aktualności