10 października, 2019

X Sympozjum Kulinarne – O jeściu na Kociewiu

Dnia 5 padziernika 2019 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyło się jubileuszowe gotowanie czyli  „X Sympozjum Kulinarne – O jeściu na Kociewiu”. Tym razem promowano kociewską gruszkę. Tradycyjnie więc gruszce poświęcono wszystkich punkty programu. Ale od początku.

O godz.16:00 rozpoczęło się wielkie, jubileuszowe świętowanie, a wszystkich przybyłych gości serdecznie powitała prowadząca Magdalena Olszewska. Wydarzenia rozpoczęło się od odśpiewania Hymnu Kociewskiego. Zaintonowały go strojne Kociewianki z KGW Brzuśce. Występujące w tym zespole duże i małe panie w regionalnych strojach pięknie zaprezentowały też krótki program artystyczny składający się z trzech utworów: „Kociewie me”, „Hola chłopcy” i „Tam na mostku”.

Dziesięcioletnia kontunuacja „Sympozjum Kulinarnego – O jeściu na Kociewiu” była okazją do podziękowań dla organizatorów. Na scenę poproszono „ojców” tego święta: Krystynę Gierszewską, Piotra Kończewskiego i Magdalenę Olszewską. Oni to 10 lat temu dali początek, a do pracy twającej po dziś dzień dołączyli jeszcze Justyna Dziel i Dorota Nawój. Mirosław Murzydło Wójt Gminy Subkowy przypomniał początki i wręczył organizatorom podziękowania i kwiaty. Na recę Krystyny Gierszewskiej podziękowania i kwiaty złożył Cymanowski Piotr Wicestarosta Powiatu Tczewskiego.

Po tych uroczystościach na scenie wystąpiła Beata Górska regionalistka z Pelplina i zaprezentowała autorską gadkę „ Legynda ło lignowskiych kruszkach” i o heksie o imieniu Klapsa. Ciekawa interpretacja w gwarze i perypetie Klapsy badzo podobały się uczestnikom.

Następnie Krystyna Gierszewska zaprezentowała autorską publikację, która co roku powstaje w ramach Sympozjum. Tym razem o tytule „O jeściu na Kociewiu X jubileuszowe gotowanie Sympozjum Kulinarne w Subkowach 2010-2019”. Zaprezentowała w niej wydarzenia minionych 10 lat, wyniki przeprowadzonych konkursów, dużo zdjęć, kilka przepisów na potawy, organizatorów i ludzi związanych z dotychczasową współpracą. Każdy uczestnik Sympozjum otrzymał taką książkę.

Od 10 lat podczas Sympozjum wygłaszane są refetaty popularno-naukowe. Wierną i nieocenioną prelegentką była prof. Maria Pająkowska Kensik, która wygłosiła poucząjący  wykład „O gruszkach na wierzbie – w tekstach kultury Kociewia”.

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego „Ciasto z gruszką” oraz wręczenie statuetki HIT SYMPOZJUM KULINARNEGO

  • I miejcse –  Aleksandra Mikołajczak
  • II miejsce – Dorota Szczucka
  • III miejsce – Weronika Burczyk

Ogłoszeno wyniki rodzinnego konkursu plastycznego „Gruszkowe zwierzaki”, który odbył się w Domu Kultury w Sybkowach dnia 3 października 2019 roku:

  • I miejsce – Sebastian  i Michalina Bycka
  • II iejsce – Dorota i Piotr Kolenda, Dorota i Stanisław Szczucki
  • III miejsce – Marta i Tymoteusz Banaś,Wiktoria i Wiesława Banaś

Wyróżnienia: Anna i Wiesława Jeschke, Weronika Burczyk, Dominika, Juliai Elżbieta Rzepczyk

Za Udział: Aleksandra i Helena Gądek, Oskar i Julian Wójcikiewicz, Sławomir i Agata Fizbach, Agnieszka i Marianna Makowska.

Następnie Wicestarosta Cymanowski Piotr wręczył nagrody laureatom eliminacji powiatowych konkursu „Piękna Wieś”.

Kolejnym punktem programu był wykład z pokazem kulinarnym „Gruszka kociewska”, który przprowadził dr Józef Sadkiewicz z Instytutu Sadkiewicza w Bydgoszczy.  Towarzyszyła mu młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Tczewa Marclina Sójka i Julia Mogolska oraz pani Katarzyna Sarach. Dr Józef  Sadkiewicz przedstawił 16 powodów, dla których warto jeść gruszki, mówił, że gruszka może leczyć i odżywiać, podawał jej właściwości często współcześnie niedoceniane i pomijane w codziennej diecie. Przypomniał,że Homer mianował gruszki darem bogów, a w starożytnym Rzymie uprawą zajmował się podobno sam Juliusz Cezar. Wszystko to okraszał widowiskowym pokazem i nowoczesnymi sposobami przyrządzania i podawania gruszki. Była też degustacja przygotowanych przez doktora potraw m.inn. pyszna tarta z migdałami i gruszkami.

Ostatnią częścią Sympozjum była degustacja rozmaitych potraw kociewskich. Oczywiście pojawiły się potrawy z gruszką. Można było skosztować gruszki z serem w boczku, gruszki z kaszanką, murzynka zgruszką, kompotu zgruszki. Był też: szandar kociewski suto wzbogacony boczkiem i kiełbasą, pajda chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, kanapki z domowym pasztetem, trawogowa kulka na pumperniklu, kanapka z twarożkiem i ogrodowym koperkiem oraz ziemniaczane kuliki z serem.

Wszystkie gruszki potrzebne na tegoroczne Sympozjum zarówno do dekoracji sali, konkursu plastycznego „gruszkowe zwierzaki” jak i do przygotowania dań na kateringowym stole zostały ofiarowane przez subkowskiego sadwnika.

Imprezie towarzyszyły barwne kramy i stragany z regionalnym rękodziełem. Wystawcami byli: Maria Leszman i Katarzyna Nowak, Kociewie Etno Desing i Sztukmistrzynie z Subków

Organizatorem jubileuszowego wydarzenia tak jak poprzednich było Stowarzuszenie Kociewskie Forum Kobiet, a współorganizatowreami Gmina Subkowy, Dom Kultury Subkowy, Lokalna Organizacja Turysyczna Kociewie. Dofinansował Powiat Tczewski.

 

Aktualności