16 lipca, 2023

XXIV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Tczewskiego już za nami.

Gorące, lipcowe słońce, gorąca atmosfera i gorące serca – taki klimat towarzyszył zarówno uczestniczkom jak i widzom XXIV Turnieju KGW Powiatu Tczewskiego, który odbył się 15 lipca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Morzeszczynie.

Patronat honorowy nad Turniejem objął Mirosław Augustyn – Starosta Tczewski.

Do Turnieju przystąpiły Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tczewskiego:

KGW z Brzuśc gmina Subkowy,

KGW z Czarlina gmina Tczew,

KGW z Gręblina gmina Pelplin,

KGW z Kolonii Ostrowickiej gmina Gniew

i KGW z Rzeżęcina gmina Morzeszczyn.

 

Organizacji Turnieju przyświecały następujące cele:

  – integracja środowiska wiejskiego w powiecie tczewskim,

  – zachowanie i popularyzowanie dziedzictwa  kulturowego, w tym    kulinarnego,

  – inspirowanie do pracy zespołowej,

  – pobudzenie aktywności wśród  mieszkańców,

  – kultywowanie tradycji Kociewia.

Gospodynie musiały zmierzyć się w pięciu konkurencjach: kulinarnej (produkt: „Dobre, bo z ziemniaków”), edukacyjnej (przygotowanie tablicy pod hasłem „Tradycje zatrzymane w czasie”), wokalnej („Piosenka jest dobra na wszystko”) i dwóch zręcznościowych („Rzut ziemniakiem” i „Dopóty dzban wodę nosi”).

Panie przygotowały się nie tylko do rywalizacji, ale także wystawiły swoje barwne, ukwiecone, kociewskie stoiska prezentujące własny dorobek, umiejętności, no i kunszt kulinarny – pyszne jedzonko. Obok każdego stoiska stała tablica będąca elementem drugiej (w regulaminie turnieju) turniejowej konkurencji na temat „Tradycje zatrzymane w czasie”. Koła w dowolnej formie prezentowały ważne dla swojego koła lub wsi wydarzenia, tradycje rodzinne, miejsca, ludzi.

Na specjalnie przygotowanym przez organizatorów długim stole gospodynie ustawiały przywiezione ze sobą potrawy stanowiące pierwszą konkurencję pt. Produkt: „Dobre, bo z ziemniaków”. Były to tradycyjne potrawy lokalne, znane, lubiane i popularne na kociewskich stołach. Do konkursu przywieziono golce czyli kociewskie kluski ziemniaczane okraszone szpyrkami z przystawioną w oddzielnym naczyniu szmurowaną kapustą. Golce były w dwóch wersjach. Kolejna potrawa to zupa kartoflanka i gołąbki z ziemniaczanym farszem, kotlety ziemniaczane z sosem z grzybów leśnych i krokiety ziemniaczane oprószone kiełkami rzeżuchy.

Turniej rozpoczęto od odśpiewania hymnu Kociewia. Następnie prowadząca Turniej Magdalena Olszewska ze Starostwa Powiatowego w Tczewie poprosiła na scenę gospodarza miejsca, w którym przeprowadzany był Turniej Piotra Lanieckiego wójta Gminy Morzeszczyn i organizatorów: Mirosława Augustyna Starostę Tczewskiego, Krystynę Gierszewską prezesa Kociewskiego Forum Kobiet, Krzysztofa Mazurka prezesa Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Tczewie i Krystynę Kossecką wiceprezesa GZRKiOR w Tczewie, którzy otworzyli XXIV Turniej KGW Powiatu Tczewskiego.

Magdalena Olszewska przedstawiła cele Turnieju, sponsorów i partnerów oraz skład jury. Przewodniczący jury Piotr Hałuszczak prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku wraz z Emilią Laskowską wiceprezesem Kociewskiego Forum Kobiet i Julitą Dembek pracownikiem biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie przystąpili do pracy.

A na scenie rozpoczęła się kolejna trzecia konkurencja „Piosenka jest dobra na wszystko”. Koła prezentowały piosenki z własnym tekstem i własnym podkładem muzycznym. Tematami piosenek były: prezentacja pracy swojego koła, historia swojej wsi lub własna aranżacja muzyczno-wokalna do tekstów znanych biesiadnych utworów. Pomocne okazały się wianki z kwiatków, pompony czirliderek i inne rekwizyty.

W przerwach między konkurencjami na scenie przygrywał Wiesław Igielski. Jego muzyka porwała do tańca wszystkich uczestników. Tańczyły panie z KGW, goście i sympatycy Turnieju. Kolorowy szpaler przemykał między stoiskami i krzesełkami, a uśmiechy i dobre humory dopisywały wszystkim.

I tak nadszedł czas na przeprowadzenie czwartej konkurencji  tym razem zręcznościowej pt. „Rzut ziemniakiem”. Tu każda drużyna miała do wykonania 10 rzutów ziemniakiem do celu czyli starego wiadra ustawionego w odległości 4 metrów od drużyny.  Nie była to wcale łatwa konkurencja jak mogłoby się wydawać, gdyż trzy celne rzuty oddały tylko panie z Kolonii Ostrowickiej i Czarlina.

Rozemocjonowane rzutami ziemniakiem gospodynie, nie czekając na małą przerwę od razu były gotowe do piątej, ostatniej konkurencji. A była nią dyscyplina pt. „Dopóty dzban wodę nosi”. Tu należało za pomocą gąbki przenieść wodę z jednego wiaderka do drugiego w jak najkrótszym czasie. Przy gromkim dopingu najszybciej zrobiły to panie z KGW Brzuśce.

Po skończonej rywalizacji Jury udało się na naradę.

Po powrocie Jurorów poproszono przewodniczące i wiceprzewodniczące KGW na scenę. Gospodyniom wszystkich Kół wręczono nagrody za udział w XXIV Turnieju KGW Powiatu Tczewskiego. Jako pierwsi nagrody ofiarowali wójtowie i burmistrzowie lub ich przedstawiciele z poszczególnych gmin, którzy przygotowali nagrody dla swoich reprezentantek. Następnie równorzędne nagrody dla wszystkich Kół wręczyła przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Tczewie Agata Żuraw i w Skórczu Justyna Wolf. Każde Koło otrzymało także nagrodę od sponsorów.

Kulminacyjnym momentem były wyniki Jury i jak mówił przewodniczący tego gremium Piotr Hałuszczak poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Wszystkie gospodynie poradziły sobie z niełatwymi konkurencjami wzorowo, ale zwycięzca może być tylko jeden.

Wyróżnienia  otrzymały  KGW z Brzuśc i KGW z Kolonii Ostrowickiej.

Zwycięzcą zostało KGW z Rzeżęcina, a nagrodę Grand Prix wręczył Mirosław Augustyn – Starosta Tczewski.

GRATULUJEMY ZWYCIĘŻCY I WSZYSTKIM UCZESTNIKOM!

KGW z Rzeżęcina reprezentować będzie Powiat Tczewski na XVIII Wojewódzkim Turnieju KGW, który odbędzie się w Żukowie dnia 7 października 2023 roku.

Na koniec spotkała nas bardzo miła niespodzianka. Mirosław Augustyn – Starosta Tczewski na ręce prezes Krystyny Gierszewskiej wręczył podziękowanie  i nagrodę dla Kociewskiego Forum Kobiet. Bardzo dziękujemy.

Dziękujemy

Panu Piotrowi Lanieckiemu – Wójtowi Gminy Morzeszczyn i Pani Aleksandrze Graban – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie za gościnę i udostępnienie hali sportowej w Waszej szkole.

Dziękujemy za współpracę współorganizatorom:

Powiatowi Tczewskiemu

i Gminnemu Związkowi Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych

w Tczewie.

 

Dziękujemy za współpracę i wsparcie Gminom:

Gminie Gniew,

Gminie Morzeszczyn,

Gminie Pelplin,

Gminie Subkowy,

Gminie Tczew.

 

Dziękujemy Sponsorom za ufundowanie nagród:

Bankowi Spółdzielczemu w Tczewie,

Bankowi Spółdzielczemu w Skórczu,

Lokalnej Grupie Działania „Wstęga Kociewia”,

Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”,

Gminnemu Związkowi Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Tczewie,

Wojewódzkiemu Związkowi Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku,

Zakładowi Produkcyjno-Usługowemu POL,

Radzie Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej w Tczewie.

Dziękujemy za pracę Jury

Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich z Lipiej Góry z przewodniczącą Henryką Powdalską na czele za pomoc podczas Turnieju.

Dziękujemy wszystkim za obecność, doping, wspólną zabawę.

Fotorelacja:

Aktualności