Dnia 10 lutego 2024 roku w świetlicy w Lignowach Szlacheckich obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ KOCIEWIA i jednocześnie odbywały się pierwsze z cyklu warsztaty kulinarne pod tytułem „Kuchnia łączy pokolenia”. Razem z nami w tych wydarzeniach z dużym zaangażowaniem uczestniczyła lignowska młodzież, bo to oni zostaną spadkobiercami naszych kulinarnych tradycji, regionalnych przysmaków. Dziś sami ucierali, zagniatali, a potem zajadali popularne grochowinki kociewskie i ruchanki. Swoją pomocą i radami dzieliły się obecne na warsztatach panie z Klubów Senior z Lignów Szlacheckich, Kulic i Pelplina. Bardzo chętnie pomagał też pan Sołtys Łukasz Chmielecki.
A wszystko rozpoczęło się od odśpiewania Hymnu Kociewia. Po nim krótkie przesłanie i cel warsztatów połączonych ze świętowaniem przedstawiła prezes stowarzyszenia Krystyna Gierszewska. Przybliżyła też, szczególnie młodym uczestnikom spotkania trochę skomplikowaną nazwę grochowinek i ruchanków, sposób i kolejne etapy przyrządzania tych słodkości oraz to, że do dziś smażymy je wg receptur otrzymanych od naszych mam i babć.
Gdy już praca została wykonana, frykasy usmażone, wszyscy zasiedli do stołu. W trakcie częstowania się grochowinkami i ruchankami odbywały się gry, zabawy, konkursy, a nawet kalambury. W konkursie „Czy znasz Kociewie” uczestniczyli zarówno dorośli jak i młodzież.
Wieści szybko się rozchodzą. O tym, że celebrujemy Światowy Dzień Kociewia smażąc słodkie lignowskie pyszności dowiedziała się nawet Telewizja TVP 3 w Gdańsku i odwiedzili nas z kamerą. A jak wypadliśmy? Dowiemy się 27.02.2024 roku w programie TVP3 „Dycht Kociewie”.
Podsumowując: było smacznie, wesoło, gwarnie, też rozrywkowo i nawet urodzinowo, a wszechobecny zapach grochowinkowego i drożdżowego no i smażonego ciasta stwarzał prawdziwie rodzinny, domowy klimat.
Działo się to wszystko za sprawą realizowanego projektu „Kuchnia łączy pokolenia” dofinansowany przez Grupę Polenergia S. A.