Historia na talerzu czyli o dawnym gotowaniu

17 czerwca, 2021

Historia kojarzy się nam głównie  z wielkimi wydarzeniami, które zmieniają życie milionów ludzi, o których czytamy w książkach. Jednakże historia ma też inne oblicze, bliższe naszym ludzkim sprawom. To historia  życia codziennego, kultury materialnej, obyczaju. A jej fragmentem jest historia kuchni polskiej.

Niestety ta historia nie jest tak dobrze znana jak historia wojen i królów. Wynika to z prostego faktu, że o tym co jadano rzadko pisano. A jeśli już, to posiłkach dworskich lub co najmniej szlacheckich. O kuchni  ludowej zachowało się niewiele świadectw, bo mało kto pisać potrafił. Wiedza na ten temat była wiedzą przekazu ustnego, przechodzącą z pokolenia na pokolenie.

Skutkiem tego nie tylko nie wiemy dokładnie jak jadali nasi przodkowie, ale też niestety, zapewnie bezpowrotnie utraciliśmy część naszego dziedzictwa. Jednakże obecnie jest szansa  na zapobieżenie dalszym stratom. Dzięki działaniom takich osób jak Krystyna Gierszewska, dzięki projektom takim jak „ Kociewskie specjały na talerzu i w internecie” możemy nie tylko zachować przepisy dawnej kuchni kociewskiej, a nawet je rozpropagować na skalę dotąd nie spotykaną. Co więcej każdy z nas może do tego projektu  wnieść swój własny wkład. Wystarczy aby przypomnieć jak gotowali rodzice lub dziadkowie i przepis  przekazać na tą stronę.

Pamiętajmy, że nie tylko ludzie odchodzą. Wraz z nimi na zawsze znikają dawne unikalne smaki i nazwy. Nie pozwólmy na to. Ocalmy od zapomnienia wspomnienia  dzieciństwa. Oddajmy hołd naszym przodkom. Promujmy naszą małą ojczyznę – Kociewie.

O autorze

Marek Modrzejewski

Marek Modrzejewski

Samorządowiec, Kierownik Biura LGD Wstega Kociewia

Felietony