Tort okolicznościowy - łabędź

Składniki:

Biszkopt :
8 jaj
2 szkl cukru
1 szkl mąki ziemniaczanej
1 ½ szkl mąki pszennej
1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 ½ szkl mąki pszennej do szyi łabędzia

Krem:
4 jaja
1 ½ szkl cukru
2 kostki masła
1 kostkę margaryny
5 cytryn
1 szkl wódki ( do nakrapiania biszkoptu)

Sposób przyrządzenia:

Biszkopt: Mikserem ubić 8 białek, gdy piana będzie sztywna wsypać 1 szkl cukru i dalej ubijać. Odstawić. Następnie mikserem ubijać żółtka razem z drugą szklanką cukru. Masę żółtkową połączyć ( łyżką ) z mąką ziemniaczaną. Następnie do tej masy dodać mąkę z proszkiem,  ubite białko i razem delikatnie wymieszać. Ciasto  przełożyć (po równo) do dwóch foremek o średnicy 28 cm. Dno tortownicy wyłożyć papierem. Piec w temperaturze180 0C około 35 minut. Po wystudzeniu, a najlepiej na drugi dzień wykonać tort.

Oddzielnie należy upiec szyję. Mąkę wymieszać z wodą, uformować szyję i upiec.  Łabędź pięknie wygląda gdy otoczony jest małymi łabędzikami. Małe łabędziki oraz szyję upiec wg przepisu Ptysie – łabędziki

Krem: Jaja w skorupkach zaparzyć wrzątkiem. Po 3 minutach wbić do dwu litrowego garnka z cukrem i ubijać mikserem na parze 3 minuty. Wyjąć z gorącej kąpieli i wstawić do zimnej wody – ubijać jaszcze 4 minuty. Masło i margarynę utrzeć tłuczkiem i małymi porcjami dodawać masę jajeczną. Wycisnąć sok z 5 cytryn i porcjami połączyć go z kremem. Z powstałego kremu odłożyć ¼  do dekoracji, a resztę podzielić na cztery części. Z biszkoptu zdjąć piankę powstałą podczas pieczenia oraz przypieczone miejsca na dnie krążków. Wszystkie oczyszczone krążki położyć jeden na drugim i uformować tułów łabędzia: z jednego boku odciąć brzeg o długości 20 cm tak, aby w najgrubszym miejscu było 4 cm. Z drugiego boku także odciąć taki sam brzeg, ale rozpocząć odcinanie 6 cm od poprzedniego. Dwa trzymane kawałki będą wykorzystane jako skrzydła, a kolejne dwa na grzbiet łabędzia. Przystąpić do formowania łabędzia. Nasączyć biszkopt wódką i posmarować kremem.  Pozostałe krążki biszkoptu nakrapiać wódką i przekładać kremem. Na ostatnią warstwę położyć dwa posmarowane, odcięte wcześniej skrzydła, po lewej i prawej stronie tortu tworząc kształt łabędzia. Kolejne dwa kawałki biszkoptu położyć na tył łabędzia, grubszymi częściami do tyłu. Całego łabędzia, boki i skrzydła posmarować kremem. Dekorować kremem przy pomocy worka cukierniczego lub dekoratora.

Podziel się:

Podobne przepisy